Milyen gyakran kell a tűzjelzőt karbantartani, felülvizsgálni, mi az üzemeltető ellenőrzési kötelezettsége?
Beépített tűzjelző berendezés időszakos felülvizsgálatát és karbantartását 6 havonta (+2hét türelmi idő) kötelező elvégezni. Ezen felül az üzemeltetőnek naponta, havonta és 3havonta kell elvégezni az üzemeltetői ellenőrzéseket. Minden ellenőrzést és karbantartást az üzemeltetési naplóban kell rögzíteni.
Mi a feladata az üzemeltetőnek az üzemeltetői ellenőrzésekkel kapcsolatban?
A kijelölt felelős személy(ek)nek, naponta ellenőrizniük kell:
a) ha a berendezés nincs nyugalmi helyzetben, akkor a kijelzett hibát az üzemeltetési naplóba bejegyezték-e, és, ha a hiba szakképzett beavatkozást igényel – nem a hálózat időleges kimaradásáról van szó –, értesítették-e a jogosult személyt,
b) az előző nap bejegyzett hibára történt-e megfelelő intézkedés,
c) a tűzjelző központ valamennyi állapotjelzője működik-e.
Ha az állandó felügyelet távfelügyeleten keresztül valósul meg, a napi üzemeltetői ellenőrzés kiváltható automatikus ellenőrzéssel, ha az automatikus ellenőrző rendszer a berendezés állapotáról jelzést küld az állandó felügyelet részére.
A kijelölt felelős személy(ek)nek, 3havonta ellenőrizniük kell:
a) a napi ellenőrzések betartását,
b) hogy történtek-e az épület használatában, technológiájában, kialakításában olyan változások, amelyek befolyásolják a tűzjelző berendezés működését, különösen az automatikus érzékelők érzékelési képességét, a kézi jelzésadók hozzáférhetőségét, a hangjelzők hallhatóságát és
c) hogy a jelzések beazonosítására vonatkozó kimutatások, rajzok rendelkezésre állnak-e, a grafikus megjelenítő eszköz üzemképes-e,
d) hogy a tűzvédelmi üzemeltetési naplót folyamatosan vezetik-e,
e) hogy a felügyeletet ellátók részt vettek-e megfelelő oktatáson,
f) hogy a nyomtatók működéséhez szükséges eszközök, anyagok (papír, festék, festékszalag) rendelkezésre állnak-e.
Megjegyzés 1:
A beépített tűzjelző berendezés működőképességét kedvezőtlenül befolyásoló körülmény pl.: építészeti átalakítás miatt (tervező bevonására lehet szükség), felújítás során az érzékelőt lefestették vagy eltakarták, a kézi jelzésadó nem hozzáférhető, az eszközöket nem rendeltetésszerűen használják.
Megjegyzés 2:
A beépített tűzjelző berendezés működésképtelensége megállapítható, ha pl.: a TJK állapotjelzései nem működnek, a kezelő billentyűzet nem tölti be a funkcióját.
Megjegyzés 3:
Amennyiben az épületben (védett területen) történt változások a tűzjelző berendezés átalakítását, bővítését teszik szükségessé, a tűzvédelmi tervezői jogosultsággal rendelkező szakember bevonásáról üzemeltető gondoskodik.
Beépített tűzjelző berendezés rendszeres felülvizsgálatát és karbantartását 6 havonta - Szerződött karbantartó szakcég végzi el.